top of page

Константин Ташев

18.09.1935 г. Ражда се в Русе в семейството на Аспарух и Вера Ташеви. Син на композитор на стари градски песни, майстор на музикални инструменти и организатор на първия оркестър към радио Стара Загора. Кръщават го Константин -на името на дядо му. След 2-3 години семейството му се премества в Стара Загорa

До 1952 г. До 7 клас учи в Стара Загора. Първо увлечение в музиката. Учи се да свири на акордеон, да съчинява свои мелодии и песни. Дори да не желаят родителите му да става музикант, все пак талантът надвива и поощренията не закъсняват.

1952 – 1955 г. Сам се подготвя за Пловдивското музикално училище, първи по успех от приетите. Завършва училището за три години. Свири на акордеон, пиано и контрабас. Композира първите си по-сложни песни и многогласни пиеси.Реализира три авторски концерта с училищния оркестър. Първи песни за морето,приятелството и майката.

1955-1960 г. Студент в теоретичния факултет на Българската държавна консерватория. Негови преподаватели са професорите Парашкев Хаджиев,Здравко Манолов, Цветан Цветанов, Димитър Сагаев. Първи записи в радио София на детски песни и пиеси за пиано. Начало на по-сериозни инструментални творби, хорови и забавни песни.

1960-1963 г. Работи като учител по музика в Стара Загора. Основава и ръководи вокално-инструмен-талния състав „Романтика”. Реализира авторски концерти, публикува в местен вестник музикално-педа-гогически

статии и ноти на песни. Получава първа награда в конкурса за военни песни към ЦДНА с песента „Ракети красавици”. Публикува детски и хорови песни в сп. „Смяна”, „Учителско дело”, в-к „Народна младеж”, „Наука и изкуство”.

1963-1965 г. Работи като педагог и диригент на хорови състави в София.Пише детски и хорови песни, инструментална музика.

1965-1967 г. Щатен диригент на градския духов оркестър в Бургас. Учител по музика в строителния техникум.

1967-1990 г. На щатна работа в учителския институт като старши преподавател.

1968 г. Получава покана от проф. Асен Диамандиев (директор тогава на средното Пловдивско музикално училище) да заеме преподавателско място по духова оркестрация. Не заема мястото поради тежка транспортна злополука.

1971 г. Следват авторски концерти с детски, хорови, естрадни песни и„Импровизации” за пиано от автора. Получава и първите големи награди: „Наградата на гр. Бургас за написване на песни за гр. Бургас; публикации във в-к „Черноморски фронт”

1971 г. Наградата на гр. Бургас за авторски песни, посветени на града

1973 г. Основател и главен диригент на Туристическия смесен хор„Странджанска зеленика”. Химн на хора става авторската песен „Моя Странджа, моя зеленика” по текст на Илия Буржев. По българското радио звучат детските песни „Врабчето пее”, „Рошаво врабче” по текст на Илия Буржев и аранжимент на К. Ташев.

1974 г. Лауреат на Петия национален преглед за драма и театър, за музика към пиесата „Любов необяснима” от Недялко Йорданов. Пиесата получава и първа награда за режисура. Песента „Зведичка” по текст на Елисавета Багряна се изпълнява в детски филм по българската национална телевизия

1974 г. Константин Ташев (за музика) и Недялко Йорданов (за драматургия)получават първа награда от Комитета за култура и Министерството на народната просвета за пиесата „Смешки страшни, страшни смешки”.

1974 г. Детските песни „Без море не мога”, „Морска веселба”, “Деца на топлия Бургас” по текст на Илия Буржев, са включени по интервизия в детско телевизионно утро, проведено в зала „Универсиада” – София.

1976 г. Получава орден „Кирил и Методий” II степен за музикално творческа и педагогическа дейност.

1977 г. Песента „Морето на моето детство” – по текст на Н. Йорданов получава първа награда на журито и наградата на публиката на националния конкурс „Песни за Бургас, морето и неговите трудови хора”

1977 г. За четвърти път получава наградата на гр. Бургас за музикално творчество и музика към театралните постановки „Носете си новите дрехи момчета” от Стефан Цанев и „Червените дяволчета” от Христо Илиев

1978 г. Грамота като композитор и I-ва награда в конкурса „Песни за Бургас и морето” с песента Прелюд” по текст на Дамян Дамянов. Отново носител на наградата на град Бургас.

1978 г. След успешно издържан конкурс е приет за двегодишна специализация по композиция в Българска държавна консерватория.Преподаватели са професорите Парашкев Хаджиев, Здравко Манолов, Б.Елиезер, Димитър Сагаев. През тези две години е назначен като хоноруван преподавател по синхрон и оркестър в естрадния отдел на Консерваторията.

1980 г. Песента „Момчето, което говори с морето” по текст на Недялко Йорданов печели първа награда на журито и награда на публиката на националния конкурс „Песни за Бургас, морето и неговите трудови хора”

1980 г. Първа награда и диплом от Министерството на народната просвета и Комитета за култура за музиката към театралната постановка „Страшни смешки, смешки страшни за герои със опашки” от Н. Йорданов

1980 г. Грамота за участие в националния конкурс „Сладкопойна чучулига”за песента „Здравей приятелю чудесен” – текст Н. Йорданов

1981 г. Назначен за редовен преподавател в Българската държавна консерватория, но нова транспортна злополука го връща в Бургас.

1981 г. Грамота и златен медал като диригент за принос в развитието на хоровото изкуство

1982 г. Песента „Някога по дългия бряг” по текст на Недялко Йорданов получава първа награда на журито и награда на публиката на Националния конкурс „Песни за Бургас, морето и неговите трудови хора”. За същата песен Маестро Ташев получава грамота на изпълнителния съвет на Общинския Съвет като композитор

1982 г. Грамота на Министерството на народната просвета като израз на признание в развитието на предучилищното музикално възпитание в България.

1984 г. За първи път под ръководството на маестро Ташев 26 малки възпитаници от 3 до 6 годинки от ОДЗ „Детелина Минчева” се обединяват в концертен хор и децата се учат да дирижират и съчиняват свои мелодии.

1984 г. Златен медал и наградата на гр. Бургас за целокупно музикално творчество и за мюзикъла „Приключения опасни със герои сладкогласни” от Н. Йорданов. За музика и драматургия към същата пиеса К. Ташев и Н.Йорданов стават лауреати на Петия национален преглед на детско-юношеската драматургия в гр. Търговище.

1986 г. Отпечатва се сборникът „Любов необяснима” с 40 песни в различни жанрове.

1986 г. Издава се авторска грамофонна плоча „Сцената е моят дом” с 14театрални песни, всички по текст на Н. Йорданов в изпълнение на артисти от Бургаски драматичен театър.

1989 г. Празничен авторски концерт с музика от различни жанрове.
1989 г. К. Ташев изпълнява авторска музика на живо по Западно

берлинската телевизия.

2002 г. На кръглата годишнина от началото на конкурса „Песни за Бургас,морето и неговите трудови хора”, община Бургас посмъртно награждава композитора К. Ташев със сребърна плакета в релефно изображение на моряшка фланелка

2007 г. Община Бургас удостоява посмъртно композитора К. Ташев със званието Почетен гражданин на г. Бургас

Като гост композитор гостува във почти всички по-големи градове на България (София, Ямбол, Стара Загора, Габрово, Разград, Шумен, Хасково,Добрич, Пазарджик, Благоевград, Михайловград, Кърджали, Силистра,Варна, Раднево и др.

Авторската му музика към детски и драматични спектакли за възрастни звучи и извън пределите на България: в Русия (Тюмен, Куйбишев, Петербург)с пиесата на Недялко Йорданов „Любов необяснима”; в Полша с пиесата„Развод по български” от Недялко Йорданов; в Киев с „Мата Хари” от Н.Йорданов; в Петербург с пиесите „Носете си новите дрехи момчета” от Стефан Цанев и „Словесен пейзаж” на Христо Фотев; детската пиеса„Слънчогледчето” гостува в Сърбия, Германия, Белгия, Холандия.

Написва музика към детски телевизионни филми и радиопиеси Като дар от композитора някои училища в Бургас имат свои химни Публицистична дейност с музикално-критични статии

  • Facebook - Black Circle
  • Google+ - Black Circle
  • YouTube - Black Circle

©2018 by Konstantin Tashev. Proudly created with Wix.com

bottom of page